loading

ریتاردو محصولی موثر برای چالکود زمستانه

استفاده از ریتاردو در چالکود زمستانه:

ریتاردو محصولی موثر برای چالکود زمستانه در اغلب اراضی زراعی و باغی کشور به علت کمبود مواد آلی خاک، آهکی بودن خاک ها، وجود مقادیر زیادی بی‌کربنات در آب‌های آبیاری، مصرف غیر اصولی کود مانند پخش کود در سایه انداز درختان و کم تحرک بودن اغلب کودهای مصرفی شاهد کمبود عناصر ماکرو و میکرو هستیم و این امر موجب بروز کمبودهای مختلفی در طول فصل رشد در گیاه و در نتیجه کاهش عملکرد کمی و کیفی در تولید محصول خواهد شد.

چالکود زمستانه یا چالکود درختان

یکی از موثر راه های تقویت و اصلاح شرایط خاک و محیطی شما می‌باشد.استفاده از کودهای چند عنصری به جای تک عنصری نظیر ریتاردو با روش جایگذاری عمقی (چال کود)­، باعث جذب بهتر عناصر غذایی به خصوص عناصر غذایی میکرو شده، همچنین استفاده از روش چال کود باعث تنفس و تغذیه بهتر ریشه می­‌شود، در نتیجه رشد و توسعه ریشه با سهولت بیشتری انجام‌می­گیرد. در این روش کارایی مصرف کود به مراتب بیشتر از روش پخش سطحی می­باشد، چون ریشه عناصر غذایی را مستقیما جذب می­‌کند در نتیجه رشد‌علف­‌های هرز کاهش می­ یابد ضمن اینکه کمیت و کیفیت محصول نیز ارتقاء می­ یابد.

روش چالکود ریتاردو به خاطر کند رها بودن و حضور لیگنیت در فرمولاسیون آن از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه بوده، همچنین صدمه کمتری به ریشه درخت وارد می­شود و باعث سهولت در کاربرد انواع کود، بالا رفتن کارایی کود، کاهش مقدار مصرف و نهایتا سبب افزایش بازده اقتصادی در مصرف کودها میگردد. 

تغذیه زمستانه

شامل مصرف کودهای فسفره و پتاسه و ریزمغذی­ها (به صورت سولفات) و کوددامی پوسیده است. به دلیل کم تحرک بودن کودهای پتاسیمی و فسفره، و همچنین سولفات های عناصر کم‌مصرف، پخش این عناصر در عمقی که حداکثر فعالیت ریشه درآن وجود دارد توصیه می‌شود.

ریتاردو با داشتن تمام عناصر عنوان شده در کنار ۴۰% لیگنیت که از آبشویی عناصر جلوگیری میکند و همچنین  درصد مواد آلی بالا در ساختار خود نیاز کشاورز را از استفاده کود دامی تا حدود زیادی برطرف میکند و در عین حال تمام عناصر مورد نیاز گیاه را برای تغذیه و باردهی بهتر در تابستان به صورت تدریجی در اختیار گیاه قرارمی‌دهد.

مزایای استفاده از چالکود با ریتاردو

 • افزایش جذب عناصر غذایی به خصوص عناصر میکرو
 • کندرها بودن و آبشویی نشدن عناصر مورد نیاز گیاه از محیط ریشه
 • افزایش مقاومت گیاه در برابر استرس ها و تنش های محیطی
 • کاهش هزینه های جانبی سایر چالکوها با استفاده از یک نوع کود که شامل همه عناصر مورد نیاز است
 • جلوگیری از خشکیدگی سر شاخه های درختان میوه
 • افزایش نفوذپذیری آب در خاک
 • افزایش تهویه خاک
 • کمک به توسعه و رشد بیشتر ریشه درختان
 • کاهش تثبیت عناصر موجود در کود شیمیایی در مجاورت مواد آلی
 • کاهش مشکل علف های هرز
 • افزایش عملکرد و بهبود کیفیت میوه

امیدواریم که با رعایت این موارد بتوانید که یک تغذیه کامل و مورد نیاز درختان خود در نظر بگیرید و بتوانید محصول خوبی در تابستان امسال برداشت کنید.

ریتاردو

محل قرار گیری ریشه ها در درختان جوان و درختان بالغ در شکل بالا نشان داده شده است.

ریشه درخت-ریتاردو

محل حفر چاله های چال کود با توجه به سایه انداز درخت در شکل بالا نشان داده شده است.

همیار دشت آبرون 02188616460