آفات و بیماری های رایج: گوجه فرنگی

هنگام پرورش سبزیجات، مراقبت از گیاه در طول مرحله رشد و سپس برداشت آن برای همه زارعین و کشاورزان هیجان انگیز است، اما نکته ای که باید مراقب آن بود آفات و بیماری ها است. گیاهان مختلف به انواع مختلف آفات و بیماری‌ها حساس هستند، بنابراین آگاهی در این زمینه و همچنین استفاده از روش های پیشگیرانه برای ایمن نگه داشتن گیاهان بسیار اهمیت دارد.

گوجه فرنگی می تواند قربانی چندین آفات و بیماری های مختلف شود که در زیر به بررسی آنها میپردازیم:

آفات:

برخی از آفات رایجی که روی گیاهان گوجه فرنگی تأثیر می گذارند عبارتند از شته ها، کرم ارتشی چغندر، سوسک سیب زمینی کلرادو و کرم شاخدار گوجه فرنگی.

شته ها حشرات نرمی بوده که معمولاً در سطح زیرین برگ ها ظاهر می شوند. رنگ آنها سبز یا زرد بوده و  ماده چسبنده­ای ترشح می کنند که می تواند باعث کپک زدن و قارچی شدن گیاه شود. شته ها در صورتی که جمعیت کمی داشته باشند با فشار آب میتوان از روی برگ ها حذف نمود ولی در صورتی که جمعیت آن ها قابل کنترل نباشد استفاده از سموم مرتبط و حشره کش توصیه میگردد.

کرم ارتشی چغندر باعث ایجاد حفره­های منفرد یا چندگانه نزدیک به هم در شاخ و برگ گیاه گوجه فرنگی می شود، استفاده از باکتری خاصی از خانواده باسیلوس میتواند در کنترل بیولوژیک این آفت بسیار کمک کندده باشد.

سوسک سیب زمینی کلرادو اگر آلودگی به اندازه کافی زیاد باشد می تواند باعث کنده شدن کامل برگ شود. سوسک‌های بالغ در بهار ظاهر می‌شوند و می‌توانند در یک زمان تا دوجین تخم بگذارند. تخم ها در سطح زیرین برگ ها جایگزین می شوند، یشتر این سوسک‌ها مقاومت به حشره‌کش‌ها دارند، اما اگر گوجه‌فرنگی زودرس بکارید، ممکن است از آسیب در امان بمانند.اسپینوساد در برابر سوسک های بالغ موثر است.

کرم شاخ گوجه فرنگی یک کرم سبز بزرگ است که می تواند باعث آسیب شدید تغذیه ای به برگ ها شود یا برگ ها را به طور کامل از گیاه جدا کند،  برای درمان، لاروها را از گیاه دستچین کنید و جمعیت دشمنان طبیعی را افزایش دهید.

بیماری ها:

برخی از بیماری‌های رایجی که گوجه‌فرنگی را تحت تأثیر قرار می‌دهند عبارتند از: آنتراکنوز، زیپی شدن و آفتاب سوختگی.

آنتراکنوز باعث ایجاد ضایعات دایره ای شکل بر روی میوه می شود و گاهی اوقات این ضایعات می توانند گسترش پیدا کنند و تمام سطح میوه را بپوشانند،  بذرهای عاری از بیماری را از مراجع معتبر تهیه کرده و بکارید و قبل از کاشت بذرها را با آب گرم درمان کنید. تناوب زراعی را رعایت کنید و مطمئن شوید که تمام زباله ها را پس از برداشت در خاک شخم زده اید تا از انتقال بیماری در خاک جلوگیری کنید.  آنتراکنوز در بیشتر مناطق کشت سبزیجات یافت می شود و در صورت عدم درمان می تواند خسارت زیادی به محصولات زراعی وارد کند.

زیپی شدن باعث ایجاد زخم های قهوه ای از دمبرگ تا انتهای دمگل میوه می شود و ممکن است سوراخ هایی بر روی سطح میوه ظاهر شود، برای جلوگیری از این اتفاق، گونه های مقاوم به بیماری را پرورش دهید.