فروشگاه آنلاین کود
ساعات کاری:
شنبه - چهارشنبه: ۸ - ۱۶
پنج شنبه: 8-12
ما را پیدا کنید:
تهران، میدان شیخ بهایی، خیابان سئول، شماره 31
اصفهان، خ امام خمینی، خ شهدای لمجیر، تقاطع اول، یاس 14، طبقه اول
صفحه مقالات

دانستنیهای کود ، شناخت کود کشاورزی مناسب ، شناخت انواع کود

نقش هیومیک و فولویک اسید در کنترل آفات و بیماری ها

هیومیک و فولیک اسید

اسیدهیومیک و اسید فولویک از منابع بسیار متنوع

همچون اقیانوس، لجن، خاک، هوموس، تورب، زغال­های قهوه­ای، لئوناردیت، زغال سنگ و ... استخراج می­شود که از این بین بهترین منبع آن لئوناردیت می­باشد.

منابع لئوناردیت نخستین بار در سال 1919 توسط Leonard Dave زمین شناس برجسته دانشگاه داکوتا شمالی ایالات متحده آمریکا، شناسایی و معرفی گردید. لئوناردیت محصول نهایی فرایند شیمیایی و بیولوژیک هیومی شدن ( Humification ) بوده و پس از سپری شدن مدت زمان بیش از 70 میلیون سال تشکیل می­شود.

مواد هیومیکی از سه دسته اسید هیومیک، اسید فولویک و هیومین تشکیل شده­اند. اسید فولویک دارای رنگ زرد تا زرد مایل به قهوه­ای، اسید هیومیک دارای رنگ قهوه ای تیره تا خاکستری مایل به سیاه و هیومین دارای رنگ سیاه می­باشد.

ساختار ملکولی اسید هیومیک بسیار پیچیده است و تاکنون تمامی موارد محتوی آن شناخته نشده است. تحقیقات اخیر بیانگر آن است که مواد هیومیکی حاوی طیف وسیعی از ترکیبات آلی معدنی گوناگون نظیر اسیدهای آمینه، پلی­آمین­ها ویتامین­ها ، هورمونهای رشد اکسین و سیتوکینین­ها، پپتیدها، فنول­ها، آلدهیدها و اسیدهای نوکلئیک در پیوند با انواع کاتیونها می­باشند که مجموعاً ترکیب بسیار پیچیده و شگفت انگیزی می­سازند.

تاثیرات شگفت انگیز مواد هیومیکی در کشاورزی عبارتند از:

بهبود خواص فیزیکی خاک، بهبود خواص شیمیایی خاک، بهبود خصوصیات بیولوژیکی گیاه و خاک

بهبود خصوصیات بیولوژیکی گیاه و خاک:

تحریک فعالیت میکروارگانیسم­های خاک و افزایش جمعیت آنها:

مواد هیومیکی منبع غذایی و همچنین محرک رشد قارچها و میکروارگانیسم­های مفید تشکیل­دهنده فلور خاک مانند Penicillium glaucum ، Aspergillus niger، R. meliloti، Rizobium trifolli، Rizobium trifolli،  Scenedesum spp. ، Bacillus mycoides، R. leguminosaurum ، R. japonica، و... محسوب می­شوند. مواد هیومیکی با افزایش نفوذپذیری دیواره سلولی، تسریع در تولید پروتئین­ها، اسیدهای نوکلئیک درون سلولی و بسیاری ازمکانیسم های ناشناخته دیگر ، به رشد و تکثیر موجودات زنده کمک می کنند. بین 15 تا 25 درصد موادآلی تولیدشده گیاه توسط فرایند فتوسنتز، از محل ریشه ترشح و دراختیار فلور خاک قرار می­گیرد و متقابلاً فلور خاک محصولات تولید شده خود نظیر هورمونها، آنزیم­ها، آنتی­بیوتیک­ها و ... را به گیاه انتقال می­دهند. فلور خاک موجب تجزیه پسماندهای گیاهی و کودهای آلی و شیمیایی شده و آنها را به ترکیبات ساده قابل جذب توسط ریشه تبدیل می­کند و با ترشح مواد اسیدی به انحلال و آزادسازی میکرو المان­های خاک کمک می­کند برخی از آنها همچون ریزوبیومها در ریشه گیاهان خانواده لگومینه موجب جذب و تثبیت نیتروژن در خاک می­گردند به بیان ساده درمی یابیم که با افزودن مواد هیومیک به خاک و ازدیاد جمعیت فلور خاک شاهد تاثیرات شگرفی همچون بهبود خاک و تغذیه گیاه خواهیم بود.

افزایش مقاومت گیاهی در برابر بیماریهای گیاهی :

مواد هیومیکی با افزایش فعالیت و جمعیت میکروارگانیسم های مفید خاک موجب رها سازی آنتی بیوتیک ها و آلکالوئیدهای دفاعی، بر علیه عوامل بیماریزا می­گردند. از سوی دیگر افزایش ضخامت دیواره سلولی نفوذ عوامل بیماریزا را کاهش می­دهد. از منظر دیگر ازدیاد حجم ریشه بر اثر مصرف مواد هیومیکی سبب بهبود جذب تمام عناصر و بالارفتن مقاومت درونی گیاه در مقابل بیماریها و حشرات آفت می­شود. هیومیک اسید به فتوسنتز و ساخت قند کمک نموده و سبب تحریک ساخت آنزیم های گیاهی و ویتامین ها نیز می شود.

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1399/07/19
  • تعداد مشاهده : 264 بار